Cuma, Haziran 19th, 2009

Dijital Baskı

Dijital Baskı ve Dijital Baskı Makinaları Hakkında Genel Bilgilerdijital-baski-ic-mekan-folyo-baskiDijital Baskı : Bilgisayar destekli dijital ortamlarda iç mekan ve dışmekan (indoor, outdoor) baskı olarak ikiye ayrılır. Folyo baskı, vinil (branda) baskı, vb. gibi değişik özellikleri olan malzemeler üzerine dijital baskı yapılabilir. Son yıllarda oldukça gelişen dijital baskı sektörü popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır. Her ortama rahatça uygulanabilmesi, görsel açıdan kaliteli sonuçlar vermesi, kampanyalardaki etkili sonuçları ve vitrin tasarımlarındaki dekoratif özelliği dijital baskının tercih edilmesinin önemli nedenlerinden biridir.  Teknoloji ile gelişen reklamcılık sektörünün bir alt birimi olarak dijital baskı ortaya çıkmıştır.

Dijital Baskı Makinaları : Çeşitli özellikleri bulunan ve bir çok marka tarafından üretimi yapılan dijital baskı makinaları teknolojinin gelişme hızıyla birlikte her geçen gün şaşırtan yeni özelliklerle piyasaya sürülmektedir. Dijital Baskı makinaları iç mekan ve dış mekan (indoor-outdoor) olarak kullanım alanlarına göre baskı yapma özelliğine sahiptirler. Dijital baskı sektöründe ön plana çıkan Vutek ve Hp sürekli yeni gelişmelerle yeni ürünlerini piyasaya sürmektedirler. Dijital baskıda Seiko, Xaar, Spectra gibi baskı kafası tipleri vardır ve solvent bazlı boyalar ile baskı malzemesinin üzerine resim, yazı, logo gibi tanıtıcı bilgiler basılmaktadır. Dijital baskıların genel kullanım alanları Yol tabelaları, firma afişleri, firma tabelaları gibidir.

Folyo Baskı: Folyo baskı, arka yüzeyi yapışkanlı mat veya parlak kağıt üzerine solvent bazlı boya ile yapılan baskıdır. Sert bir zemine yapıştırılarak kullanılır. Zemin olarak plastik özlü polikarbon, pleksi, dekota, alüminyum sac gibi sert malzemeler kullanılabilir.

Vinil baskı (Branda afiş) : Çeşitli türleri bulunan bu malzeme, daha dayanıklı olmakla birlikte hava şartlarına da mukavemet gösterir. Branda üzerine de dijital baskı yapılabilir. Kenarlarına delikler açılıp kuş gözü denilen aparatlarla sağlamlaştırılır. İsteğe göre de montajında germe işlemi ile sabitlenebilir.

Malzemelere göre Dijital Baskı çeşitleri aşağıdaki gibidir,
– Branda Üstü Digital Baskı
– Folyo Üstü Digital Baskı
– Vinyl Baskı
– Dökme Vinil Baskı
– Avrupa Vinyl Baskı
– Araç Üstü Reklam
– Cephe Üstü Reklam
– Bina Giydirme
– Mesh Üstü Baskı
– Işıklı Folyo Baskı
– Branda Baskı
– Floor Graphics Baskı
– One Way Vision Baskı
– Kağıt Baskı
– Şeffaf Sticker
– Duratrans Baskı
– Dekota Üstü Baskı
– Forex Üstü Baskı

- Photoblok Üstü Baskı
– Polikarbonat Levha Üstü Baskı
– Polygal Oluklu Malzeme Üstü Baskı
– Ahşap Üstü Baskı
– Bayrak Solvent Baskı
– Indoor Baskı
– Outdoor Baskı
– Laminasyon Baskı
– Seiko Baskı
– Vutek Baskı
– Folyo Kesim
– Renkli Folyo Kesim
– Renkli Çıkış
– Siyah Beyaz Çıkış
– Oracal Baskı
– 3m Baskı
– Mactac Baskı
– Mıknatıs Folyo Baskı
– Reflektif Folyo Baskı
– Trasfer Bantlar
– Çift Taraflı Yapışkan Folyo
– Plotter Folyo
– Serigraf Baskı
– Aynalı Folyo Baskı
– Metalik Gri Folyo Baskı
– Altın Varak Folyo Baskı
– Bakır Folyo Baskı
– Frontlit Baskı
– Backlit Baskı
– Blockout Baskı
– Cam Folyosu

  • Dijital Baskı / Display Reklam ve Tanıtım Sistemleri
  • %d blogcu bunu beğendi: